Güneş Paneli Verimlilik

,

.

Güneş Paneli Verimlilik, güneş pillerinin bir ışık enerjisi kaynağından maksimum miktarda elektrik üretme yeteneği ile ilişkilidir.

gunes-paneli-fiyat.jpeg

Günümüzde güneş enerjisi kurulum maliyetleri geleneksel enerji kaynakları ile rekabet halindedir.  Fotovoltaik teknolojisindeki gelişmeler sayesinde güneş paneli verimliliği yüzde 15 ile 22 arasında arttı. Bu sayı, güneş enerjisine tam olarak geçiş konusunda şüpheleri olan pek çok kişi için çok rekabetçi görünmeyebilir.

Fotovoltaik güneş panellerinin neden hala verimsiz olduğunun nedenlerine bir göz atalım.

,

Güneş Paneli Verimliliği

gunes-paneli-verimliligi.mpeg
,

Güneş paneli verimliliği neden düşüktür ?

Bir güneş panelinin verimliliğini anlamak için önce onun enerji kaynağını, yani Güneş‘i anlamalısınız.

Güneş, fotonlardan oluşan bir ışık biçiminde enerji yayar. Her fotonun farklı enerjisi ve dalga boyu aralığı vardır (morötesinden kızılötesine kadar). Fotonlar, güneş panellerindeki fotovoltaik hücreler tarafından güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için kullanılır.

Hücreler, fotonlar emildiğinde elektrik akımı oluşumunu kolaylaştıran bir yarı iletken malzemeden (pn bağlantısı) yapılmıştır. Ancak hücrelere çarpan güneş ışığının daha büyük bir kısmı elektriğe dönüştürülmez. Nedeni ?

Güneş paneli verimliliği ile ilgili sorun, güneş ışığının fiziksel dönüşümünde yatmaktadır.

Doğrudan güneş ışığı alan , metrekare başına 1.000 watt’lık bir yüzeyde, bir güneş panelinin üretebileceği maksimum güç çıkışı metrekare başına 337 watt’tır.

GÜNEŞ PANELLERİNİN VERİMLİLİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR ?

1- Dolu, kar, buz ve toz

2-Yalıtım direnci

3- Sıcaklık

4. Güneş paneli tipi

5. Tasarım konfigürasyonu

Güneş panellerinin verimliliğini artırma

YENİ VERİMLİ GÜNEŞ TEKNOLOJİSİ

1. Tellerin gölgeleme etkilerini azaltmak

2. Galyum arsenit üçlü bağlantı yapısı

3. Kadmiyum tellür ince film hücreleri

4. Perovskite harikası malzeme

,

Güneş paneli verimliliğini doğrulamak için Standart Test Koşulları

Verimlilik değerini belirlemek için üreticiler güneş panellerini gerçek dünya uygulamalarında var olabilecek birkaç kontrollü faktöre tabi tutar. Tasarımın bu koşullara dayandığından emin olmak için bu testi yaparlar ve aynı zamanda tahmini verimliliği doğrularlar (veri sayfasının elektriksel özelliklerinde görüldüğü gibi).

Birçok üreticinin Standart Test Koşullarına (STC) dayalı olarak güneş paneli verimliliği belirlediğini bilmek önemlidir .

STC, 25 santigrat derece veya 77 Fahrenhayt derece sıcaklıkta ve (atmosferin kalınlığına bağlı olarak) 1,5 hava kütlesinde mümkün olan maksimum güneş ışınımına (m2 başına 1kW) ayarlanır 

Gerçek hayatta aynı koşullara sahip olmak nadirdir. Sıcaklık ve ışıma özellikle bu değerlerden çok farklı olabilir.

Gerçek yaşam koşullarını simüle etmek için Nominal Çalışma Hücresi Sıcaklığı

Bu nedenle bazı üreticiler, Nominal Çalışma Hücresi Sıcaklığını (NOCT) teknik referansları arasına ekler.

NOCT, gerçek yaşam durumlarına daha yakın bir parametredir ve aşağıdaki koşullar altında bir modüldeki açık devre hücresinin ulaştığı sıcaklık olarak tanımlanır 

 • Hücre yüzeyinin parlaklığı: metrekare başına 800 watt
  • Rüzgar hızı: 1 m/s
  • Ortam sıcaklığı: 20 santigrat derece veya 68 derece Fahrenhayt
  • Yüzeydeki sıcaklık: 45 santigrat derece veya 113 derece Fahrenhayt
  • Montaj Sistemi: Arka tarafı açın (tazeleme amacıyla güneş panelinin arkasındaki hava sirkülasyonunu dikkate almak için)

Uluslar arası güneş paneli modüllerinin yıllardır test edildiği platformlar mevcutdur. Yıllık olarak güneş paneli verimlerini , elektrik üretim performanslarını test eder ve yayınlarlar. https://modulescorecard.pvel.com/top-performers/

,

Artık üreticiler tarafından verimliliğin nasıl belirlendiğini bildiğinize göre, kabul edilebilir verimlilik değerlerini korumak için güneş panellerinin tasarımında dikkate alınan faktörlere geçebiliriz.

Günlük hayatta güneş paneli verimliliğini hangi faktörler etkiler?

1 Dolu, kar, buz ve toz

Dolu, aşırı durumlarda da güneş panellerinin yüzeyine zarar verebilir ve emdikleri güneş ışığı miktarını azaltarak verimliliklerini azaltabilir. Bununla birlikte, güneş panellerinin dayanıklı olduğunu ve saniyede 20 ila 30 metre (saatte 45 ila 67 mil) hızdaki doluya dayanması gerektiğini de bilmelisiniz. Daha iyi bir fikir için, 1 santimetre veya yaklaşık 0,4 inç çapında bir dolu tanesinin 9 m/s (20 mph) hızında düştüğü tahmin edilmektedir. Güneş panelleri bunun iki ila üç katına bile dayanmalıdır. İlkbaharın ilk bulutlu havasında güvende olmalısınız.  

Kalın kar katmanları, güneş panellerine güneş ışığının erişmesini doğrudan engelleyebilir ve verimliliği sıfıra indirebilir . Çoğu güneş panelinin hala üç ila dört santimetre kar tabakasıyla (yaklaşık 1,5 inç) çalışabileceğini bilmek önemlidir. Katman bundan daha kalınsa, karı temizlemeniz gerekir.

Tıpkı kar gibi, toz ve kir de aynı prensipte verimlilik değerlerini etkileyebilir. Tabaka, ışığın güneş paneli yüzeyine ulaşmasını engellemeyecek kadar kalın olduğunda, panelin ürettiği enerjiyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Buz, güneş panellerinin verimini buz tabakasının kalınlığına bağlı olarak yüzde 25 ila 100 arasında etkileyen bir diğer elementtir. Bu sorunu önlemek için bir güneş paneli yüzeyine silikon kaplama uygulanır, ancak buna rağmen kış mevsiminde panellerinizi buzdan uzak tutmanız tavsiye edilir. 

Güneş Paneli Dolu Testi

gunes-paneli-dolu-testi.jpg

.

2 Yalıtım direnci

Güvenlik endişelerinin yanı sıra, güneş panellerinin kenarlarında akım kaçakları oluşabileceğinden, hatalı yalıtım güneş enerjisi modülü verimliliğini düşürür. Yüksek nemli alanlarda özellikle dikkatli olun. Nem , malzemelerin korozyonunu hızlandırır. İleri düzeyde korozyon, sonunda yalıtım sorunlarına yol açar ve genel güneş paneli verimliliğini beklenenden daha hızlı azaltır.

Daha ucuz malzemelerden yapılmış kalitesiz güneş panellerinde veya güneş pilleri çerçeveye çok yakın olduğunda yalıtımla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Yalıtım direnci, daha yüksek voltajlı sistemler, doğrudan seçilen malzemelere bağlı daha iyi yalıtım özellikleri gerektirdiğinden, kamu hizmeti ölçekli projeler için özellikle önemlidir.

.

bir güneş enerji sistemi size ne kadar para kazandırabilir?

Çatı veya cephe alanınızdan yararlanın: bölgenizdeki güneş enerjisiyle ilgili fırsatları bulun, elektrik faturanızı ortadan kaldırın, yerel şebekeye elektrik satın ve sizde güneş enerjisi devrimine katılın.

.

3 Güneş panellerinin sıcaklığı

Güneş panelleri daha yüksek sıcaklığa duyarlıdır. Dışarıdaki daha yüksek sıcaklık , güneş panellerinin yarı iletken malzemesinin hızlı bir şekilde ısınması ve elektrik kayıpları ve voltaj düşüşleriyle bağlantılı olarak özelliklerini biraz değiştirmesi anlamına gelir.

Yaklaşık 25 santigrat derece veya 77 Fahrenhayt derecelik standart test sıcaklığının üzerindeki bir birim sıcaklık başına bir artışın, panelin enerji çıkışını yüzde 0,25 ila 0,5 oranında (modül tipine bağlı olarak) azalttığı tahmin edilmektedir 

Düşünürseniz: 60 santigrat derece (140°F) civarında bir sıcaklık artışı, güneş panelinizin güç çıktısını yüzde 17,5 oranında azaltabilir. Bu nedenle, sıcak iklime sahip ülkelerde sıcaklığın etkisi önemli olabilir. Sıcak sıcaklığa uzun süre maruz kalmak da malzemenin ömrünü kısaltabilir.

Öte yandan, daha düşük sıcaklıklar hakkında endişelenmenize gerek yok, güneş parladığı ve güneş panelleri gün içinde engelsiz güneş ışığı aldığı sürece, tahmini verimlilikleri civarında üretim yapacaklardır. Kış aylarında güneş enerjisi üretimi ile ilgili tek ortak sorun, güneşli gün sayısının yaza göre çok daha az olması ve sisteminizin aylık bazda daha az üretim yapmasıdır.  

Daha fazlası : Güneş Panelleri Ne Kadar Isınıyor? Sıcaklığın PV Panel Verimliliğine Etkisi

4 Güneş paneli tipi seçimi

Tüm güneş panelleri aynı değildir, fiyatları da genellikle yalnızca malzeme kalitesini ve ürünün dayanıklılığını değil, aynı zamanda güneş ışığını elektriğe dönüştürmede güneş paneli verimliliğini de gösterir. 

Bu genellikle, yüzeylerinden aynı miktarda güç üretmek için, daha düşük verimli paneller seçmiş olmanız durumunda , daha yüksek verimlilik derecesine sahip daha az güneş paneline ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.    

Farklı panel tiplerinin verimlilik değerlerindeki temel fark, nasıl üretildikleri ve hangi yarı iletken malzemeden yapıldıkları konusunda yatmaktadır . Güneş panellerinde kullanılan en yaygın yarı iletken silikondur. Silikon söz konusu olduğunda, verimlilik yine de hücre tipine göre farklılık gösterir. En iyi kalite, monokristal silikondan yapılmış güneş paneleridir, diğer yaygın formlar polikristal veya amorf hücrelerdir.

Yapıları gereği tek kristalden oluşan monokristal paneller, yüzde 15 ila 22 arasında en iyi verimi sağlar. Polikristal paneller yüzde 13 ila 16 arasında verimliliğe ulaşırken, amorf hücrelerden yapılan ince film paneller yüzde 20’ye ulaştı.

Ayrıca önemli olan güneş paneli yüzeyinden ne kadar ışığın yansıdığıdır. Amaç, ışık yansımasını en aza indirmektir ve bu nedenle birçok güneş panelinin özel yansıma önleyici kaplaması vardır ve koyu renklidir – monokristal ve ince film panellerde siyah ve koyu mavidir.

Daha fazlası : Piyasada Konut Kullanımı İçin En Verimli Güneş Panelleri Nelerdir?

5 Güneş panellerinin tasarım konfigürasyonu

Güneş panellerinin çalışmasıyla ilgili diğer faktörlerin yanı sıra , güneşe yönelimin seçimi ve bir güneş takip sisteminin varlığı, güneş sisteminizin genel verimliliği üzerinde büyük önem taşır.

Güneş paneli yüzeyi güneş ışınlarına dik olduğunda güneş panelleriniz en iyi güç çıkışına sahip olacaktır. Ancak güneş gökyüzünde hareket ettikçe açıları da değişir. Doğrudan ışımayı sağlamak için yapabileceğiniz şey, bir takip sistemi kurmaktır . Dezavantajı daha yüksek kurulum maliyetleridir.

Güneş paneli verimliliği de zamanla değişir . Güneş enerjisi sistemi kurulumunuzun ardından geçen her yıl, verimlilik değeri yılda yaklaşık yüzde 0,5 oranında düşmektedir. Bununla birlikte, güneş paneli üreticileri , genellikle 25 yıl süren garanti kapsamında güneş enerjisi sisteminizin performansının yüzde 80’in altına düşmeyeceğini garanti etmek zorundadır.

Son olarak, gölgeleme de herhangi bir güneş sisteminin tasarımının önemli bir parçasıdır. Sisteminiz günün en güneşli saatinde gölgeleniyorsa, güneş paneli enerji çıkışı ciddi şekilde etkilenecektir.

Verimliliği artırmak için yeni güneş teknolojileri

Mevcut güneş panelleri arasındaki düşük verimlilik oranlarına rağmen, güneş panellerinin yakın gelecekte ne kadar verimli olabileceğini değiştirmeyi amaçlayan birkaç yenilikçi öneri ve teknoloji var.

1 Tellerin gölgeleme etkilerini azaltmak

Mevcut öneriler arasında, baraların neden olduğu güneş panelleri üzerindeki gölgeleme etkisinin azaltılması yer almaktadır.

Baralar, bir güneş paneli boyunca dikey ve yatay olarak yerleştirilmiştir. Herhangi bir kişi tarafından bir güneş paneli içinde bir ızgara oluşturan gümüş teller olarak kolayca tanımlanabilirler. Güneş panelleri hücreleri tarafından üretilen elektriği taşırlar.

bus-bar.jpeg

Bu teller, ne kadar küçük olursa olsun, içinden geçtikleri kısımlara gelen ışığı yansıtırlar. Sonunda bu, güneş panelleri tarafından alınan daha az ışınım ve dolayısıyla daha az güç üretimi anlamına gelir.

Buradaki fikir, bu tellerin kalınlığını azaltmak veya en iyi durumda, bir panelin arkasına yerleştirerek güneş ışığı ile etkileşimlerini ortadan kaldırmaktır. Ve tek tip düz renkli bir panel elde edilir.

2 Yenilikçi galyum arsenit üçlü bağlantı yapısı

Harekete geçirilen bir başka ilginç özellik de galyum arsenitten yeni nesil güçlü güneş paneli hücrelerinin geliştirilmesidir.

Galyum arsenit hücreleri, sıradan hücrelerden daha fazla ışık radyasyonu elde etmek için kimyasal olarak modifiye edilebilen üçlü bağlantı yapısına (silikon pn bağlantısından farklı) sahiptir.

Bu hücrelerin dikkat çekici avantajları arasında:

 • Mükemmel ultraviyole, radyasyon ve nem direnci;
 • Düşük ışık varlığında mükemmel performans;
 • Esneklik ve düşük ağırlık;
 • Yüzde 28,8’in üzerinde verimlilik değerleri (!).

3 Kadmiyum tellür ince film hücreleri

Güneş panellerinin oluşturulması için yeni bileşikler kullanıldığından, yüksek verimli güneş panelleri sağlamak için üretim süreci etrafında yeni metodolojiler de gelişmektedir.

Güneş enerjisi pazarı, ince film güneş panellerinin tasarımında bile yer alan silikon yarı iletkenler tarafından yönetiliyor, ancak kısa ve orta vadede, kadmiyum tellür gibi yeni fotovoltaik malzemeler, gelecek vaat eden malzemeler olarak pazardaki paylarını kazanmaya başlıyor. ince film panellerin geliştirilmesi.

Büyük ölçekli pazara girişlerinin önündeki engel, üretim sürecinde ortaya çıkar.

Bazı bileşenler, üretim sırasında kadmiyum klorür kullanılması gerektiğinden çok kararsız görünmektedir. Bununla birlikte, kadmiyum klorürün magnezyum klorür ile değiştirilmesi durumunda yeni bir üretim yaklaşımı olumlu sonuçlar verebilir 

Kadmiyum klorürden farklı olarak, magnezyum klorür deniz suyundan elde edilebilecek bol ve düşük maliyetli bir kaynaktır. Bu malzeme ayrıca ince film panellerin verimliliğini yüzde 15’e kadar artırabilir.

4 Perovskite, harika malzeme

Verimliliğin iyileştirilmesi için nihai ve en umut verici teknoloji, perovskit bileşenidir.

Kalsiyum, titanyum ve oksijenden oluşan bir bileşik olan Perovskite, daha düşük üretim maliyetlerinde mevcut maksimum yüzde 22’nin üzerinde verimlilik seviyelerine ulaşma imkanı sunar.

İşin sırrı, silikon hücrelerin yaptığı gibi yüksek sıcaklık ve yüksek hassasiyet gerektirmeyen hammadde ve üretim yöntemlerinin (baskı teknikleri) düşük maliyetlerinde yatmaktadır.

.

bir güneş enerji sistemi size ne kadar para kazandırabilir?

Çatı veya cephe alanınızdan yararlanın: bölgenizdeki güneş enerjisiyle ilgili fırsatları bulun, elektrik faturanızı ortadan kaldırın, yerel şebekeye elektrik satın ve sizde güneş enerjisi devrimine katılın.

.

📞WhatsApp BİZE MESAJ GÖNDER

Güneş panellerinin verimliliği nasıl kolayca artırılır

Güneş panellerinizin verimini artırmak istediğinizde yukarıda bahsedilen faktörlerin etkisini göz önünde bulundurmalısınız. Gördüğünüz gibi, hava ve dış sıcaklık gibi sizin etkileyemeyeceğiniz bazı faktörler var, ancak mümkün olan en iyi verimi elde etmek için diğer bazı faktörler kontrol edilebilir veya seçilebilirsiniz.

Başarının anahtarı, kontrol edilebilecek faktörleri ele almaya çalışmaktır.

Örneğin: düzenli güneş paneli bakımı , tümü güneş ışığının panel yüzeyine etkili bir şekilde ulaşmasını engelleyen ve dolayısıyla güneş panellerinin verimliliğini azaltan kar, toz, kir ve buzu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Panellerinizi temiz tutarak verimliliklerini güzel bir şekilde koruyabilirsiniz.

Bir güneş panelinin tipi, yönü ve minimum gölge konfigürasyonu gibi diğer faktörler, uzun vadede genel verimliliği belirleyecek çok önemli parametrelerdir.

Dikkate alınması gereken bazı önemli ayrıntılar şunlardır:

Bu parametreler genellikle bir güneş enerjisi tasarımcısı tarafından seçilir ancak bu, özellikle güneş paneli tipi seçiminde sürece müdahale edemeyeceğiniz anlamına gelmez.

gunes-enerjili-sulama-pompası.jpeg

Daha fazlası : güneş enerjisi artıları ve eksileri

.

Güneş paneli verimliliği hakkında sorular

Silikon pn bağlantı hücreleri için güneş ışığının elektriğe dönüşümünün sınırlarını tartıştık; güneş panellerinin verimliliği üzerindeki çeşitli faktörlerin genel etkisi; bu tür verimlilik değerlerini yükseltmek için gelecek vaat eden yeni teknolojiler veya teklifler ve fotovoltaik sisteminizin verimlilik dönüşümünü iyileştirmek için uygulayabileceğiniz seçeneklerdir.

Yine de daha yüksek veya daha düşük verim değerlerine sahip güneş panellerinin kullanımının sizin için tam olarak ne anlama geldiğini tartışmadık. Verimlilik, güneş paneli hücrelerinin bir ışık enerjisi kaynağından maksimum miktarda elektrik üretme yeteneği ile ilişkilidir.

Düşük verimliliğe sahip tek bir hücre, aynı büyüklükteki ancak daha yüksek verimliliğe sahip başka bir hücreden daha az güç üretecektir.

Bu, güneş panellerim düşük verimliliğe sahipse daha az güç üretecekleri anlamına mı geliyor?

Hayır, değil.

200 watt güç çıkışı ve yüzde 14 verimliliğe sahip bir güneş paneli seçerseniz ve ardından aynı güç çıkışına sahip ancak yüzde 20 verimliliğe sahip başka bir güneş paneli seçerseniz, her iki panel de aynı 200 watt çıkış üretecektir!

O zaman fark nerede?!

Fark, panelin boyutunda yatmaktadır; daha düşük verimli paneller, aynı güç çıkışını üretmek için daha fazla alan gerektirir. Bu, yüzde 14 verimli bir güneş panelinin boyut olarak daha büyük olacağı anlamına gelir.

Dolayısıyla ortaya çıkan soru şu…

ikinci el güneş paneli

ikinciel-gunes-paneli.mpeg

.

Güneş paneli verimliliği önemli mi?

Cevap: Güneş arabaları, uydular, aydınlatma ve elektronik cihazlar gibi bazı uygulamalarda, alan kullanılabilirliği sınırlı olduğundan ve panelin her bir inçinin gerekli yükü sağlamak için mümkün olan maksimum gücü üretmesi gerektiğinden, boyut önemli olacaktır.

,

Ongrid Güneş Enerji sisteminiz, SaVİNG GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ tarafından kurulursa, bu yatırımı daha da güvenli hale getirmek için; 4 yıl garantili güneş enerjisi üretimi, 3 yıl işçilik garantisi, 2 yıl sistem bakım izleme ve servis, GARANTiSİ alırsınız.

,
,

SİZİN GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİZ İÇİNÜCRETSİZ ÖN TASARIM / MALİYET / FAYDA / GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ ANALİZİ İSTEYEBİLİRSİNİZ.

Keşif , Fizibilite, Sistem Tasarımı , Ürün Tedarikleri ,Uygulama , Kabul , Servis ve Bakım gibi ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.  (Keşif dahil hizmetlerimiz ÜCRETLİDİR.)

✉ İLETİŞİM – TEKLİF İSTEYİNİZ ←← ←←

Çayyolu  & Siteler Üstü/ ANKARA adresindeyiz.

Whatsapp 0 (544) 770 18 06

fisinigunesetak@gmail.com

savingenerji@gmail.com

.

.

.

,