Güneş Paneli Kışın Çalışırmı?

,

karda-guneş-paneli-çalısırmı.jpeg

Güneş Paneli Kışın Çalışırmı, Güneş panellerinin sıcak ve güneşli bir iklimde en fazla elektriği üreteceği düşünülebilir. Ancak güneş panellerinin gerçekte nasıl çalıştığına daha yakından bakmak, bu görüşü ortadan kaldıracaktır.

Güneş panelleri ayrıca yaygın olarak PV panelleri olarak da adlandırılır. Bir güneş paneli, birçok güneş veya PV hücresi içerir. PV, fotovoltaik anlamına gelir. Fotovoltaik, hücrenin bir fotonu elektrik yüküne dönüştürebildiği anlamına gelir.

.

bir güneş enerji sistemi size ne kadar para kazandırabilir?

Çatı veya cephe alanınızdan yararlanın: bölgenizdeki güneş enerjisiyle ilgili fırsatları bulun, elektrik faturanızı ortadan kaldırın, yerel şebekeye elektrik satın ve sizde güneş enerjisi devrimine katılın.

.

foton nedir?
Güneş, güneşten dünyaya 93 milyon mil yol kat eden elektromanyetik radyasyon (ışık) paketleri yayar. Bu enerji paketlerine foton denir. Bir foton, elektromanyetik (veya ışık) enerjisinin ayrı bir demeti (veya kuantumu) olarak tanımlanan bir ışık parçacığıdır . Tek başına bu hız, bir fotonun ne kadar enerji içerdiği hakkında bir fikir verir. Bir güneş paneli bu enerjiden yararlanmaya ve onu kullanılabilir elektriğe dönüştürmeye hazırdır .

Bir güneş paneli, birçok güneş hücresinden oluşur. Şu anda, güneş pilleri yapmak için kullanılan baskın yarı iletken malzeme silikondur. Güneş pilleri, bir elektrik alanı oluşturmak için öncelikle bir pozitif katman ve bir negatif katman içeren kristalin silikondan yapılır. Fotonlar bir güneş piline çarptığında, atomlarından elektronları koparırlar. Bir hücrenin artı ve eksi taraflarına iletkenler bağlanırsa, bir elektrik devresi oluşturur. Elektronlar bu devreden geçerek elektrik üretir . Elektronlar ne kadar hızlı akarsa, voltaj çıkışı o kadar yüksek olur.

Güneş panelinin kullandığı ısı değil, güneş ışığıdır. Aslında, yükün aktığı malzemeyi ısıtmak, elektron akışını yavaşlatarak dirence neden olabilir.

Güneş enerjisi endüstrisinde, farklı koşullar altında güneş panellerinin verimliliğini artırmak için çok sayıda araştırma yürütülmektedir. Bu, farklı malzemelerle deney yapmayı içerir.

Oluşturulan direnç nedeniyle, sıcaklık 25 santigrat derece veya 77 derece Fahrenhayt’ın üzerine çıktığında güneş paneli daha az verimli hale gelir. Bu, güneş panelleri için ideal verimlilik sıcaklığı olarak kabul edilir ve verimlilik derecelendirmelerinin dayandığı parametredir. Standart Test Koşulu veya STC olarak adlandırılır.

Güneş enerjisi endüstrisindeki Standart Test Koşulu derecelendirmesinin daha kapsamlı bir açıklaması ve piyasadaki farklı panellerin verimliliğinin nasıl anlaşılacağı için, Sıcaklığın Güneş Paneli Üzerindeki Etkisi daha fazlasını okuyun .

Tersine, sıcaklık azaldıkça direnç azalır. Örneğin polikristal PV panellerde sıcaklık bir santigrat derece azalırsa gerilim 0,12 V artar 

Yani aslında güneş panelleri soğuk havalarda daha verimli çalışır 

karda-gunes-paneli.jpeg

Peki karda güneş paneli verimliliğine ne olur?

Karın olumlu yanı, güneş ışığının kar üzerine yansımasının, güneş panelinin elektriğe dönüşmesi için daha fazla kullanılabilir ışık anlamına gelebilmesidir.

Kar panellerin üzerine düştüğünde ve güneş ışığının güneş paneli hücrelerine ulaşmasını engellediğinde zorluklar ortaya çıkar. Bir hücre güneş ışığı çarptığında ısınmaya başladığından, bir panelden sadece az miktarda karı çıkarmak bile ısıtma sürecini başlatabilir ve panelin geri kalanından kar erimesini hızlandırabilir.

Kar erime hızı ve elektriğin mevcudiyeti ile ilgili diğer bir husus, panel sisteminin tüm panel dizisi için tek bir invertöre sahip olup olmadığı veya her panel için bir mikro invertöre sahip olup olmadığıdır. İnverter, PV panelinde üretilen elektriğin doğru akımını doğru akımdan (DC) ev ve işyerlerrinde kullanılan alternatif akıma (AC) çeviren mekanizmadır. Merkezi invertörler yakın zamana kadar normdu. Bir güneş panelindeki bir sorun, tüm dizinin veya sistemin performansını düşürür.

Mikro invertörler, panel başına enerji dönüşümünü optimize eder, böylece bir güneş panelinde kar birikmesi gibi bir sorun olsa bile, kalan paneller yine de verimli bir şekilde çalışabilir .

Bu nedenle, çatının bir tarafının karı eritmeye yetecek kadar ısınacağını biliyorsanız, diğer taraftaki panellerdeki karı temizlemeye çalışmak zahmetine girmeyebilirsiniz çünkü bu çabaya değmeyebilir. önünüzdeki birkaç gün içinde yükselen sıcaklıkların işi sizin yerinize yapmasına izin vermekte bir ihtimaldir.

.

bir güneş enerji sistemi size ne kadar para kazandırabilir?

Çatı veya cephe alanınızdan yararlanın: bölgenizdeki güneş enerjisiyle ilgili fırsatları bulun, elektrik faturanızı ortadan kaldırın, yerel şebekeye elektrik satın ve sizde güneş enerjisi devrimine katılın.

.

Güneş panellerinden kar temizleme

Güneş panelleri pürüzsüz yüzeylere sahiptir. Islak olduklarında kaygan hale gelirler. Ve genellikle güneye veya güneybatıya bakacak şekilde kurulurlar, bu nedenle güneş çıktığında kar hızla erimeli ve kendi kendine kaymalıdır . Bununla birlikte, güneş panellerinize çatıda olduğu gibi kolayca erişilemiyorsa ve yerçekiminin karın kaymasını kolaylaştıracak yeterli bir açıda değilse, o zaman teknolojik gelişmeler henüz yerinde olmadığı için karın nasıl kaldırılacağı düşünülmelidir.

İnternette güneş panellerinden karı manuel olarak temizlemek için saçma ve potansiyel olarak zararlı fikirler var. Örneğin, bir kar yağışını başlatmak için bir sinir topu atmak. Bu biraz zaman alabilir. Diğer öneriler, karı hortumla temizlemeyi içerir, ancak donma sıcaklıkları malzemeleri tehlikeye atabilir. Tırmıklar gibi nesneler panellerin yüzeyini çizebilir ve zarar verebilir.

Ve sonra güvenlik sorunu var. Bir çatı, genellikle, dışarısı ıslak veya buzlu olduğunda, uygun havalarda oraya çıkmak için bir güvenlik riskine neden olacak kadar yüksektir. Ayrıca kar çığının yerinden çıktıktan sonra nereye ineceğini de düşünmek gerekir.

Bu noktada en iyi iki alternatif, güneş panellerinden karı temizlemek için özel olarak tasarlanmış uzun, esnek saplı yumuşak bir kar temizleme tırmığıdır veya güneş panellerinizdeki kiri, birikintiyi ve karı temizlemek için bir bakım şirketi kullanmayı tercih edebilirsiniz .

Bu nedenle, sezgisel olarak güneş panellerinin sıcak iklimlerde daha iyi çalıştığını düşünebilirken, gerçek şu ki, Erzurum un güneşli bir kış gününde Antalya’daki cayır cayır yanan sıcak bir yaz gününden daha fazla güç üretebilirler.

Yere kar yağışı daha fazla yansıtıcı ışık yaratabilir ve elektriğe dönüştürülen ısı değil, güneşten gelen ışıktır. En önemli sorun, kar sürüklenmeleri nedeniyle güneş ışığının güneş paneline çarpması engellendiğinde ortaya çıkar.

Şu anda, sabır veya el ile kaldırma en uygun seçenektir.

Güneş Paneli Karda Çalışırmı

gunes-paneller-karda-calısırmı.mpeg

,

Güneş Paneli Kışın Çalışırmı

Gunes-Paneli-Kısın-calısırmı.jpeg

.

.

,

Ongrid Güneş Enerji sisteminiz, SaVİNG GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ tarafından kurulursa, bu yatırımı daha da güvenli hale getirmek için; 4 yıl garantili güneş enerjisi üretimi, 3 yıl işçilik garantisi, 2 yıl sistem bakım izleme ve servis, GARANTiSİ alırsınız.

,
,

SİZİN GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİZ İÇİNÜCRETSİZ ÖN TASARIM / MALİYET / FAYDA / GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ ANALİZİ İSTEYEBİLİRSİNİZ.

Keşif , Fizibilite, Sistem Tasarımı , Ürün Tedarikleri ,Uygulama , Kabul , Servis ve Bakım gibi ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.  (Keşif dahil hizmetlerimiz ÜCRETLİDİR.)

✉ İLETİŞİM – TEKLİF İSTEYİNİZ ←← ←←

Çayyolu  & Siteler Üstü/ ANKARA adresindeyiz.

Whatsapp 0 (544) 770 18 06

fisinigunesetak@gmail.com

savingenerji@gmail.com

.

.

.

,