Güneş paneli ömrünü nasıl arttırılabilir

,

Güneş paneli ömrünü nasıl arttırılabilir? Güneş paneli bozulmasının nedenleri nelerdir? Güneş panellerinin bozulma hızını ne etkiler ve bunların atık olarak son bulmasını önlemek için ömürlerini uzatmanın yolları var mı?

  • Öncelikle, güneş paneli bozulmasına ne sebep olur?
  • Güneş paneli bozulma oranını ne etkiler?
  • Güneş paneli ömrü nasıl arttırılabilir?

Güneş paneli verimliliği her zamankinden daha yüksek, ancak panellerin üretebileceği elektrik miktarı zaman içinde kademeli olarak azalmaya devam ediyor. Yüksek kaliteli güneş panelleri her yıl yaklaşık %0,5 oranında bozulur ve 25-30 ömürlerinin sonunda yaklaşık %12-15 daha az güç üretir.

Ancak, güneş paneli bozulmasının nedenleri nelerdir? Güneş panellerinin bozulma hızını ne etkiler ve bunların atık olarak son bulmasını önlemek için ömürlerini uzatmanın yolları var mı?

Öncelikle, güneş paneli bozulmasına ne sebep olur?

Güneş panelleri öncelikle UV ışınlarına ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmaktan kaynaklanan normal aşınma ve yıpranma nedeniyle bozulur . Bozulma oranı, bir panelin performans garantisine dahildir.

Işık kaynaklı bozulma

Panelin ışığa maruz kalmasından kaynaklanan farklı mekanik ve kimyasal bozulma biçimleri vardır, bunlar şunları içerir:

  • Işık kaynaklı bozulma  (LID). Panel üzerindeki kristal silikon hücrelerin dış ortam ile etkileşimi. KAPAK günlerce veya bir haftadan fazla sürebilir.
  • Doğrudan ışık kaynaklı bozulma  (DLID). İlk kurulum periyodu sırasında güneş ışığına doğrudan maruz kalma, fotovoltaik hücrelerdeki elektroniklerin ısıdan bükülmesine veya bükülmesine neden olabilir. DLID birkaç saat sürebilir.
  • UV ışığına bağlı bozulma  (UVID). Güneş ışığına ilk maruz kalma, panelin yüzeyindeki kristalli silikon oksidin, etkinliğini azaltan bir bor dioksit tabakası oluşturmasına neden olur.

İlk 1.000 saatte, fotoiletkenliğin azaldığı ve panelin verimliliğini %1-3 oranında azalttığı ve ardından stabilize olduğu bir ayarlama dönemi vardır.

Potansiyel kaynaklı bozulma (PID)

LID’den farklı olarak PID, her güneş panelini mutlaka etkilemez, ancak fotovoltaik hücreler ve çerçeve gibi farklı bileşenler farklı voltajlarda çalışırsa gerçekleşebilir. Bu kesinti voltaj kaçaklarına neden olarak panelin invertere gönderebileceği elektrik miktarını azaltır.

Yaşa bağlı bozulma

Elementlere maruz kalmalarının doğası gereği, güneş panelleri zamanla bozulur. Yoğun yağış, kar yağışı, buz ve ayrıca yüksek sıcaklıklar  kristal silisyumun sertleşmesine, çerçeve korozyonuna ve hücre kontaminasyonuna neden olur. Dolu, buz, toz ve kum da panel yüzeyinde mikro çatlaklara neden olabilir ve panel üzerindeki contanın hasar görmesi içeriye su girmesine neden olabilir.

Ayrıca hücrelerde kullanılan yarı iletken malzemelerdeki reaksiyonlar, panelin güce dönüştürebileceği ışık miktarını azaltan gölgelemeler oluşturabilir.

.

bir güneş enerji sistemi size ne kadar para kazandırabilir?

Çatı veya cephe alanınızdan yararlanın: bölgenizdeki güneş enerjisiyle ilgili fırsatları bulun, elektrik faturanızı ortadan kaldırın, yerel şebekeye elektrik satın ve sizde güneş enerjisi devrimine katılın.

.

Güneş paneli bozulma oranını ne etkiler?

Güneş panellerinin zamanla bozulma hızını birkaç faktör belirleyebilir, bunlardan bazıları üreticiye bağlıyken diğerleri montajcı ve mal sahibinden kaynaklıdır.

Kalite

Panelde kullanılan güneş camı , alüminyum çerçeve ve güneş hücreleri gibi malzeme ve bileşenler düşük kaliteli ise kırılabilir. Bazı üreticiler fiyatları düşük tutmak için çerçevede kullandıkları alüminyum miktarını azaltır ve daha ince çerçeveler hasara karşı daha savunmasızdır.

Bir panelin ön maliyeti düşük  olsa da, arıza oranı daha yüksekse ve değiştirilmesi gerekiyorsa uzun vadede daha pahalıya mal olabilir.

Panel montajı

Tüm malzemeler birlikte iyi çalışmadığından, yüksek kaliteli malzemelerle bile bir panelin montaj şekli ömrünü etkileyebilir. Uyumsuz malzemeler ve bileşenler, oksidasyon veya voltaj sızıntısı miktarı üzerinde etkileri varsa, LID veya PID’yi hızlandırabilir.

Kurulum

Panellerin kurulumdan önce ve kurulum sırasında doğru şekilde saklanması ve taşınması, hasarı önlemek için çok önemlidir. Kurulum sırasında mikro çatlaklar, çizikler ve yanlış elektrik bağlantıları panelin performansını etkiler.

Montajcı için, kendi kendini temizleme ve mekanik dirençten en iyi şekilde yararlanmak için panellerin çatıya optimum açı ve sıkıştırma ile yerleştirildiğinden emin olması da çok önemlidir.

.

Bakım

Güneş panelleri minimum düzeyde bakım gerektirse de, elektrik çıkışını etkileyebilecek toz veya birikintilerin giderilmesi için bunların izlenmesi önemlidir. Ve hiçbirinin gevşek veya kırık olmadığından emin olmak için bağlantıları, kabloları ve invertörleri düzenli olarak kontrol edin.

BAKIM & SERVİS HİZMETLERİMİZ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

📞WhatsApp BİZE MESAJ GÖNDER

Hava durumu

Sıcak hava dalgaları, kasırgalar ve kar fırtınaları gibi aşırı hava olayları yaşa bağlı bozulma oranını etkiler. Önemli sıcaklık değişiklikleri, bileşenlerin büzülmesine ve genişlemesine neden olarak çatlaklara ve diğer hasarlara neden olabilir. Yoğun kar yağışı yüzeyde baskı oluşturabilirken, özellikle kar donduğunda çatlaklar oluşturabilir. Kasırgalar döküntülerin düşmesine ve panel yüzeyine zarar vermesine neden olabilir.

Güneş paneli ömrü nasıl arttırılabilir?

Yüksek kaliteli güneş panelleri satın almak, bunların doğru şekilde monte edildiğinden emin olmak ve düzenli bakım yapmak, kullanım ömürleri boyunca optimum verimlilikte çalışmaları için bozulmayı azaltmaya yardımcı olur.

Paneller, güç üretme ömürlerinin sonuna geldiğinde ve değiştirilmesi gerektiğinde, yine de değerlidirler. Atık güneş panellerini çöp sahasına göndermek yerine geri dönüşüm , değerli bileşenlerin ve hammaddelerin çoğunu  yeni panellerin üretimi veya diğer endüstrilerde kullanım için çıkarabilir. 

Aşağıdaki malzemeler, başka amaçlarla kullanılabilenler arasındadır:

  • Bir paneldeki camın yaklaşık %95’i  kaplama veya paketleme için geri dönüştürülebilir
  • Alüminyum içeren metal çerçevenin tamamı yeni paneller için yeniden kullanılabilir.
  • Silikon içeriğinin yaklaşık %85’i  güneş panellerinde, elektronik cihazlarda veya pillerde kullanılmak üzere çıkarılabilir.
  •  Bir güneş pilinden kaynaklanan atığın sırasıyla %5 ve %10’unu oluşturan polietilen glikol tereftalat  (PET) ve etilen-vinil asetat (EVA) plastikler geri kazanılabilir.

Aslında, Çin’deki araştırmacılar yakın zamanda  PET ve EVA’yı kirliliğe neden olan solventler kullanmadan çıkarmak için yeni bir süreç geliştirdiler ve geri dönüşüm sürecini daha çevre dostu hale getirdiler.

Ayrıca, güneş paneli atıklarından geri kazanılan silikon, silikonun lityum iyon pil anotlarında giderek daha fazla kullanıldığı gelişen elektrikli araç endüstrisinde hammadde maliyetlerini düşürmeye yardımcı olabilir.

.

bir güneş enerji sistemi size ne kadar para kazandırabilir?

Çatı veya cephe alanınızdan yararlanın: bölgenizdeki güneş enerjisiyle ilgili fırsatları bulun, elektrik faturanızı ortadan kaldırın, yerel şebekeye elektrik satın ve sizde güneş enerjisi devrimine katılın.

.

,

,

Ongrid Güneş Enerji sisteminiz, SaVİNG GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ tarafından kurulursa, bu yatırımı daha da güvenli hale getirmek için; 4 yıl garantili güneş enerjisi üretimi, 3 yıl işçilik garantisi, 2 yıl sistem bakım izleme ve servis, GARANTiSİ alırsınız.

,
,

SİZİN GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİZ İÇİNÜCRETSİZ ÖN TASARIM / MALİYET / FAYDA / GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ ANALİZİ İSTEYEBİLİRSİNİZ.

Keşif , Fizibilite, Sistem Tasarımı , Ürün Tedarikleri ,Uygulama , Kabul , Servis ve Bakım gibi ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.  (Keşif dahil hizmetlerimiz ÜCRETLİDİR.)

✉ İLETİŞİM – TEKLİF İSTEYİNİZ ←← ←←

Çayyolu  & Siteler Üstü/ ANKARA adresindeyiz.

Whatsapp 0 (544) 770 18 06

fisinigunesetak@gmail.com

savingenerji@gmail.com

.

.

.

,